Cholesterolio kiekio kraujyje tyrimas

Tyrimo reikšmingumas ir svarba
Per metus nuo širdies ir kraujagyslių ligų visame pasaulyje miršta maždaug 17 milijonų žmonių. Tai sudaro trečdalį visų mirčių skaičiaus. Padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje (dislipidemija) išsivysčiusiose šalyse laikoma viena svarbiausių visuomenės sveikatos problemų, mat ši patologija – pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys.

Normaliam organizmo funkcionavimui cholesterolis yra būtinas. Ši, į vašką panaši medžiaga, kurią neša kraujo tėkmė, ypač reikalinga ląstelių membranoms, hormonų sintezei. Svarbiausia, koks kraujyje yra gerojo ir blogojo cholesterolio santykis. Jei blogojo cholesterolio kraujyje yra itin daug, žmogus rizikuoja susirgti stenokardija, miokardo infarktu, insultu, ateroskleroze, taip pat artritu.

Perteklinis blogasis cholesterolis kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, tokiu būdu susiformuoja riebalų apnašos. Rezultatas – sumažėja kraujagyslių elastingumas, jos susiaurėja, dėl to ilgainiui sutrinka kraujotaka. Nesiimant jokių priemonių, arterijos apskritai gali užsikimšti.

Cholesterolio kiekį kraujyje būtina reguliuoti. Kadangi maždaug trečdalis viso cholesterolio į organizmą patenka su maistu (kitus du trečdalius pagamina kepenys), labai svarbu yra tai, kaip žmogus maitinasi.
Kas daro įtaką cholesterolio kiekio padidėjimui kraujyje?

Paveldimumas, sutrikęs cholesterolio pašalinimas iš organizmo, inkstų, kepenų, skydliaukės ligos, rūkymas, netinkamas maitinimasis, antsvoris ir nutukimas, mažas fizinis aktyvumas.
Apie tyrimą
Atliekamas imant kraujo mėginį iš piršto, siekiant nustatyti cholesterolio kiekį organizme. Nesukelia jokių nemalonių pojūčių, nekenkia sveikatai. Tyrimą rekomenduojama atlikti nevalgius. Taip pat bendrąjį cholesterolio tyrimą rekomenduojama atlikti profilaktiškai, bent kelis kartus per metus. Jeigu priklausote rizikos grupėms kraują išsitirti reikėtų dažniau.

Šis tyrimas yra patariamojo pobūdžio, pirminei sveikatos būklei nustatyti. Išsamesnis ir tikslesnis yra veninio kraujo tyrimas.